Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Hempstead County Cattle Show

By Staff, 09/2/17 12:07 PM
CS12
HOPE-The 32nd Annual Hempstead County held their rabbit, chicken, and cattle show on August 31. The students did a great job of showcasing all their hard work that was put into raising and maintaining their animals. Each divisions winners are listed below.
 
Chickens:
1st place pen, Justin Loe 
2nd and 3rd place pens, Shelbi Godwin 
4th and 5th place pens, Freya Dowell 
 
Rabbits:
Holland Lop 
1st place, Shelbi Godwin
2nd place and reserve: Godwin
3rd place, Sydney Parish 
 
Mini Lop: 
1st place, Karleigh Carlton
 
Mini Rex: 
1st place, Sarah Ward
2nd place,  Dixie Ward 
3rd place, Nicholas Ward 
 
Class 4 Mini Rex:
1st place, Sarah Ward 
2nd place, Ali Hargraves 
 
Class 1 California:
Mayra Garcia 
 
Class 5 California:
1st place, Charlie Beck
2nd place, Ramsey Beck
3rd place, Charlie Beck
 
Class 6 California:
1st place, Charlie Beck
2nd place, Ramsey Beck
3rd place, Charlie Beck
 
Class 2 Cross:
Shelbi Godwin
 
Flemish:
Karleigh Carlton 
 
Overall Fancy Rabbits:
Grand Supreme: Sarah Ward 
Reserve: Karleigh Carlton
 
Meat Rabbit Overall:
Grand Supreme: Charlie Ward 
Reserve: Nicholas Ward 
 
Class 1 Steer:
1st place: Harlie Lockhart 
2nd place, Justin Sheets
 
Class 2 Steer:
Courtney Rook 
 
Class 4 Brahman:
1st place, Anna Watkins 
2nd place, Ty Watkins 
 
Charolais:
1st place, Huck Plyler 
2nd place, Keely Plyler 
 
Charolais Percentage:
Cooper Plyler 
 
Chi:
Courtney Rook
 
Herford:
Grand Supreme: Lane Lockhart
 
Shorthorn:
1st place, Addie Womack 
2nd place, Harlie Lockhart
 
Sim Solution: 
Grand, Keely Plyler
Reserve, Courtney Rook
 
Class 1 Commercial Heifers:
1st place,  Sawyer Bell
2nd place, Shelbi Godwin 
 
Class 2 Commercial Heifers:
1st place, Kelsea Beasley 
2nd place, Kassidy  Beasley 
3rd place, Ty Reeves 
 
Class 3 Commercial Heifers:
1st place, Harlie Lockhart
2nd place, Conner Bell
 
Class 4 Commercial Heifers:
1st place, Conner Bell
2nd place, Cody Lockhart
 
Class 5 Commercial Heifers:
1st place, Cooper Plyler
2nd place, Kelsey Harris 
 
Commercial Overall:
Grand: Cooper Plyler 
Reserve: Harlie Lockart 
 
Supreme Heifer:
Cooper Plyler
 
Cattle Showmanship 16 and older: 
Conner Bell
 
Cattle Showmanship 13-15:
 Keely Plyler 
 
Cattle Showmanship 9-12:
Cooper Plyler 
CS9 CS10 CS11 CS12 CS1 CS2 CS3 CS4 CS5 CS6 CS7 CS8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *