Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

HAPS honors presented

By Submitted, 05/30/18 9:29 AM

 
HOPE – The Hope Academy of Public Service sent its first class of ninth grade students into high school during recent year-end honors conducted at Hempstead Hall.
HAPS Principal Dr. Carol Ann Duke expressed her pride in the first group from the expanded cohort at HAPS to make the transition as students in the Hope Public School District now are eligible for participation in a pilot program that will serve as the basis for a planned Hope Collegiate and Professions Academy on the University of Arkansas – Hope campus.
That class will be housed in the Johnny Rapert Library Complex, which is undergoing remodeling to accommodate the program.
“I know that you will all make us proud,” Duke said.
Duke also announced the 2017-2018 “50th Boy and 50th Girl” at the HAPS campus, who represent the ideals portrayed in the 1923 essay by educator Dr. Frank Crane. The two students reflecting those ideals were Calvin Haynes and Jaci Johnson.
The Public Service Helping Hands Award, representing students who most embody the public service model of HAPS, was presented to to Oscar Martinez and Axel Yhoss.
The HAPS Student Council Award, for distinguished leadership within student government, was presented to Katie Arroyo.
The Volunteer Award went to Oscar Bruno and Samantha Ventura.
Students of the Month recognized by McDonalds of Hope included Corinthian Brown, Payton Rhodes, Suvari Marshall, Za’Kiah Randle, Oscar Marquez, and Nakhia Booker.
Robotics honors were presented to Amber Cisneros and Aaron Smith, Most Dependable; Juan Leon, Team Leader; and Lili-Ann Adamson, Engineering.
Journalism honors went to Amber Cisneros and Kennedy Phillips.
EAST honors were presented to Tommi Grigson and Jesus Santamaria, The Service Heart; Timothy Minney and Joseph Postlewait, Inquiring Minds; and Juan Leon and Skyler Wilburn, Spirit of EAST.
Innovation awards included Most Improved, Anahi Arroyo and Giovanni Vargas; Best All-Around, Kennedy Phillips; Most Creative, Saniyah Walker; and Student Project Choice, Angelite Martinez.
Literacy awards included:
Most Improved – Fifth grade: Brian Jimenez, Preston Newton, JaMiya Sanders; Sixth grade: Renaldo Brown, Lane Lockhart, Vincent Marks; Seventh grade: Kristin Morrison; Eighth grade: Oscar Bruno, Cody Clayton.
Best All-Around – Fifth grade: Jena Brown, KeUntae McDonald, Wynter Smith, Patrick Stovall; Sixth grade: Tara Henry, Jose Martinez, Axel Yhoss; Seventh grade: Xavier Wilson; Eighth grade: Jaxson Adams, Carlie Beck, Mika Brown, Brooklyn Robinson, Richard Ware; Ninth grade: ZaNautica Barker, Nakhia Green.
Math awards included:
Most Improved – Fifth grade: Tommi Grigson, Preston Newton, Miseal Vasquez; Sixth grade: Gizzelle Alonzo, Bethany White; Seventh grade: Aunesti Pearson; Eighth grade: Kaylee Johnson (Algebra I), Diego Ortiz; Ninth grade: Montzerrat Lejia (Algebra I), Michaela Clark (Geometry).
Best All-Around – Fifth grade: Kennedy Phillips; Sixth grade: Jordan Brooks, Tara Henry, Vincent Marks, Axel Yhoss; Seventh grade: Calvin Haynes, Harlie Lockhart; Eighth grade: Tianna Davis, Ciarah King, Richard Ware (Algebra I); Ninth grade: Za’Nautica Barker (Geometry), Jaci Johnson (Algebra I).
Science awards included:
Most Improved – Fifth grade: Patrick Stovall; Sixth grade: Destinee Dickson; Seventh grade: Emily Garcia; Eighth grade: Oscar Bruno; Ninth grade: Nakhia Booker.
Best Scientific Mind – Fifth grade: Angelia Soto; Sixth grade: Amber Cisneros, Priscila Moreno.
Best All-Around – Seventh grade: Calvin Haynes; Eighth grade: Courtland Jackson; Ninth grade: Za’Nautica Barker.
Social Studies awards included:
Most Improved – Fifth grade: Braden Jacobs, Jair Salgado; Sixth grade: Jeanette Bautista, Yoshigei Gonzalez; Seventh grade: Skyler Wilburn; Eighth grade: Alecia Bradley, Katie Howard; Ninth grade: Jaci Johnson.
Best All-Around – Fifth grade: Kennedy Phillips; Sixth grade: Axel Yhoss; Seventh grade: Harlie Lockhart; Eighth grade: Mika Brown, Richard Ware; Ninth grade: Za’Nautica Barker, Nakhia Green, Jaci Johnson.
HAPS Beta Club members include Carter Berry, Brian Jimenez, Addison Miley, Wynter Smith, Anayah Thornton, Amber Cisneros, Edith Dominguez, Jacqueline Jimenez, Jaxson Adams, Ashlyn Courtney, Joshua Henley, Jordyn Simington, and, Samantha Ventura.
Also, Jena Brown, Braiden Lowe, Brayden Russell, Angelica Soto, Arrington Turner, Axel Yhoss, Vincent Marks, Harlie Lockhart, Carlie Beck, Tianna Davis, Courtland Jackson, Wesley Smith, and Cameron Robinson.
Also, Kennedy Phillips, Cesar Marquez, Jair Salgado, Angelina Soto, Katie Valdez, Ana Alvarez, Shaun Temple, Jaylie Simington, Alecia Bradley, Collin Easterling, Hunter Mathis, Laken Stuart, and Destiny Dickson.
Others include Kassandra Cordova, Angelite Martinez, JaMiya Sanders, Cherish Thomas, Jordan Brooks, Eva Davis, Anthony Hall, Saniyah Walker, Mika Brown, Kai Hamilton, Kimberlee Morales, and Keller Tomlin.
Students from HAPS who participated in the Southern Arkansas University eSTEM Camp included Nakia Green, Mika Brown, Calvin Haynes, Harlie Lockhart, Lane Lockhart, Jaci Johnson, Juan Leon, Darius Jones, Jordan Brooks, Payton Rhodes, Hector Vasquez, Hunter Mathis, Jacqueline Jimenez, Amber Cisneros, Axel Yhoss, Alecia Bradley, Richard Ware, Jaylen Lara, and Tara Henry.